Klikněte 2x pro vložení obrázku
Psí sporty
!

Psí sporty

Aktivity se psem, kterým se můžete věnovat

Mushing - jízda se psím spřežením

Dva a více psů v postrojích táhnou svého psovoda = mushera na speciálních saních nebo na řiditelném vozíku. I přes svou vysokou úroveň a vynikající výsledky našich závodníků na mezinárodním poli je tento sport u nás společensky a mediálně opomíjený.

www.mushing.cz

 

Skijöring - lyžař a pes

Pes v postroji (nebo i dva) táhne na tažné šňůře psovoda na běžkách. I tato disciplína, má-li být bezpečná, vyžaduje dokonalou ovladatelnost psa a dobrou kondici běžkaře.

 

Pulka - lyžař, boby a pes

Pes v postroji táhne boby člunkovitého tvaru zvané \"pulka\" s povinnou zátěží a za ní jede běžkař, spojený s pulkou tažnou šňůrou. Tento tandem také vyžaduje celkovou souhru psa i lyžaře. A klade na oba vyšší tréninkové nároky než skijöring.

 

Rollpulka - pes, vozík a psovod

Pes v postroji táhne dvoukolový vozík s povinnou zátěží následován psovodem (i na kole), který je s ním spojený tažnou šňůrou. Uspořádání využívané dnes více při turistice než na závodech.

 

Agility cross - běh psovoda se psem v přírodním terénu

Tým překonává přírodní i umělé překážky ve vyznačených úsecích (ty jsou zpravidla čtyři se čtyřmi rozhodčími). Přírodním terénem může být park, les aj., pravidla jsou z velké části obdobná pravidlům u agility.

 

Triatlon - plavání, běh a jízda na kole psovoda se psem

Psovod se svým psem překonává několikakilometrovou trať na kole, během a plaváním. Závody jsou zpravidla rozděleny na kategorie, například podle velikosti psa. Rozhodující je čas, za který byla trať překonána.

 

Sportovní kynologický výcvik

Psovod svého psa cvičí podle stanovených zkušebních řádů, které mají sportovní charakter (např. národní zkušební řád nebo mezinárodní zkušební řád).

 

Mondioring - sportovní výcvik

Sportovní kynologický výcvik podle mezinárodního zkušebního řádu Mondio - Ring. Psovod svého psa cvičí podle tohoto řádu, který se svým charakterem blíží sportovnímu výcviku. Prvky poslušnosti jsou podobné jako u ostatních zkušebních řádů, ale podstatnou a neobvyklou částí jsou cviky obrany. Ta je i divácky velmi atraktivní, i přímo k tomuto účelu předváděná. Pes totiž musí čelit neobvykle se bránícímu figurantovi a ještě před jeho zadržením překonat komplikovanou překážku.

 

Přetahování o lano

Dva psi se přetahují o silné, dvojitě pletené lano, dlouhé asi 1 metr. Každý pes je z bezpečnostních důvodů na své straně upoutaný dlouhým řetězem k pevnému bodu, aby se soupeři nemohli dostat k sobě. Prohrává ten, který se dříve pustí lana. Tato podívaná zaujme nejen diváky, ale zejména soutěžící psy.

 

Hang time - zákus psa do visícího peška na čas

Pes výskokem chytí zavěšeného peška (v základní výšce 1,5 metru). Poté se měří čas, jak dlouho se pes na peškovi udrží. Někdy to bývají velmi překvapivé časy.

 

Obedience - poslušnost

Obedience je název pro soutěž, která vznikla v anglicky mluvících zemích a znamená poslušnost, jinak se jí také říká vysoká škola poslušnosti. Jde tedy o cviky, které může provádět pes kteréhokoli plemene a jakékoli velikosti. Soutěž má různé stupně obtížnosti. Americký Kennel-Club rozlišuje mezi třídou začátečníků, třídou pokročilých a třídou užitkových psů.

www.obedience.cz